02 خرداد 1398 ساعت 07:24
 
 

اوقات شرعی

 
 


آموزه های رسول اکرم(ص)

نامگذاری سال با عنوان فرهنگ است – هدف از تبیین فرهنگ دینی و بومی که در بافت زندگی ما است. فرهنگ دینی ، فرهنگ رحمانی است و فرهنگ رحمانی فرهنگ پاکی ها و ارزش است.
فرهنگ ضد دینی – فرهنگ شیطانی است و فرهنگ شیطانی – فرهنگ نا پاکی ها و ضد ارزشها است.
جلوه فرهنگ دینی و ارزش ها در سیره و روش های عملی و اخلاقی اهل بیت و معصومین علیهم السلام است. از این رو به لطف خدا از این خطبه به بیان فهرست وار سیره اخلاقی و عملی معصومین که الگوی عملی ما – در زندگی هستند می پردازیم تا به فرهنگ پاک زندگی برسیم.
به اعتقاد ما – شناخت صحیح راه زندگی در گرو شناخت معصومین و آموزه های آنان در اتخاذ روش صحیح زندگی کردن است. آنان راه نیل به هدف در جهت دستیابی به حیات طیبه و زندگی پاک و با شرافت انسانی را به ما نشان می دهند.
اولیا الهی برای ما آموزه های دین و معلم آئین زندگی هستند.
اولین معصوم – وجود مبارک رسول خدا(ص) است که خداوند – مبنای اخلاقی آن حضرت را ستود( وَ اِنَّكَ لَعَلي خُلُقٍ عَظيمٍ)و نسبت به مبنای عملی – او را الگوی ما قرار داده است  …
 لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ       …
تمام ابعاد زندگی رسول خدا از حرکات و سکنات و عبادات و تجارات و اخلاقیات رسول خدا (ص) برای معیار فرهنگ دینی برای زندگی است. در این بحث به بیان سیره اجتماعی رسول الله می پردازم.
معانی الاخبار صفحه 83 – از امام حسین (ع)نقل می کند که«روزی پدرم امیر المومنین(ع) راجع به آداب زندگی اجتماعی و معاشرت پیامبر اکرم (ص) با مردم پرسیدم پدرم فرمود: رسول خدا همواره زبان خود را از سخنان و گفتار غیر لازم و ضروری حفظ می کرد – و سخنان خود را سنجیده و به جا بیان می نمود.
همواره مردم دار – مردم دوست و با مردم مانوس بود .آنها را از خود نمی راند و همگان را جذب میکرد و کسی را دفع نمی کرد. سران و بزرگتران هر قوم و گروه را احترام می کرد – از یاران خود دلجوئی می کرد و احوال مردم و دوستان را مرتب جویا می شد.
اگر کسی کار شایسته و نیکوئی انجام می داد او را تحسین و تشویق می کرد. در سبک و سیاق زندگی اجتماعی همیشه در کارها ، روش اعتدال را  با مردم داشت ، یعنی تند روی یا کند روی نداشت.
در جریانات اجتماعی و اوضاع و احوال و اخبار مردم نه فقط از کسی غافل نبود بلکه به تعبیر قرآن(حریص علیکم) همواره در سعادت بخشی به مردم حریص بود که مبادا منحرف شوند. همواره با مردم و همنشینان ، خوش خو و خوش رو بود – کسی از او تندی و تلخی و خشونت و سبک سری و فحاشی و عیب جوئی مشاهده نکرد . کسی را بی جا و زیادی ستایش نمی کرد – مردم همیشه به او امیدوار بودند و کسی از او نا امید نمی شد. از 3 چیز خود را بر حذر                می داشت: جدال و پر حرفی و بیهوده گوئی بلکه فقط در جائی که امید ثواب و ارزش گفتن داشت ، سخن می گفت.
وقتی رسول خدا سخن می گفت ، همه ساکت می شدند و وقتی سکوت می کرد دیگران هر یک به نوبت حرف می زدند . نسبت به حرف های بی ادبانه غریبه ها ، صبر می کرد – گاهی گستاخی به جائی می رسید که اصحاب می خواستند گوینده را تنبیه کنند.
در جمع ، حق احترام همه را ادا می کرد و کسی احساس نمی کرد که دیگری در نزد آن حضرت محترم تر است.از نظر اخلاق رفتاری با مردم مثل پدری مهربان رفتار می کرد و رفتاری یکسان داشت.مجلس آن حضرت ، مجلس حیا و برد باری و صداقت و امانت بود کسی در مجلس صدایش را بلند نمی کرد و هتک حرمت نمی کرد و هتک حرمت هم نمی شد. با بزرگتر ها با احترام و با کوچکتر ها با مهربانی برخود می کرد و رفتارش توأم با تقوا و تواضع بود.
به کسی ظلم نمی کرد و کسی را هم تحقیر نمی نمود – غضبناک نمی شد مگر در جائی که حق کسی ضایع و پایمال شود. نعمت های خدا در نظرش بزرگ بود و راجع به نعمتی و غذائی بد گوئی نمی کرد.
با فقرا نشست و بر خواست می کرد و غذا می خورد و عذرشان را می پذیرفت و در غذا و لباس حتی بر غلامان خود هم برتری نمی جست.
از پادشاهان به خاطر قدرتشان نمی ترسید و همه را یکسان به سوی خدا و حق دعوت  می کرد.نسبت به مردم چه فقیر یا غنی،زن و مرد،کوچک و بزرگ،پیش سلام بود وموقع مصافحه و دست دادن،دست خود را نمی کشید.تا طرف مقابل دست خود را بکشد.
همیشه بی آنکه بخندد،متبسّم و بی آنکه عبوس باشد اندوهگین وبی آنکه خوار وخفیف باشد،متواضع وبی آنکه اسراف کند،بخشنده برای مردم بود و نسبت به همه مهر ومحبت داشت.
(بخشی از این سجایای رفتاری رسول خدا را مرحوم دیلمی در ارشاد القلوب ص 55 بیان داشته است.)
این رفتارها و حُسن تعاملات اجتماعی همه برای ما سر فصل هائی از زندگی اجتماعی است که باید به آن ملتزم باشیم.اینکه عرض می کنم فرهنگ زندگی ما با آموزه های دینی عجین است و باید هوشیار باشیم که فرهنگ مخرب و ویرانگر غربی این ارزشهای فرهنگ دینی را از ما نگیرد،به خاطر این است که ما با اقتدا و پیروی از سیره اجتماعی رسول خدا(ص) کمترین زمینه در نقیصه اجتماعی را نخواهیم داشت ،اگر به راستی پیرو پیامبر اکرم(ص) باشیم.

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.