03 ارديبهشت 1398 ساعت 06:10
 
 

اوقات شرعی

 
 


درس هايي از ماه مبارک رمضان

درس هايي از ماه مبارک رمضان/گفتاري از حجه الاسلام سيد ابراهيم حسيني امام جمعه ابرکوه
ابرنیوز:”درس هایی از ماه مبارک رمضان”گفتاری از امام جمعه ابرکوه را می خوانید.
ماه مبارک رمضان ماه نيايش شکوه و جلال کبريايي و عظمت حضرت حق است و هم نمايش ايمان، فضيلت و اخلاق و معنويت براي خلق. ماه مبارکي که کلاس درس انسان سازي و معنويت گرايي است و ثمره عمليه اش الهي شدن مردم است تا با دلي پاک و قلبي مصفي رو به خدا و پشت به شيطان کند و طعم شيرين معنويت را در زندگي با صيام و قيام و دعا و نيايش بچشند.
روزه دار لحظا ت غروب و به وقت افطار گويا سخنان رسول خدا (ص) را با چشم دل ميبيند و احساس ميکند که شيطان در غل و زنجير است و نسبت به او حالت انزجار و نفرت دارد و درهاي آسمان و رحمت را به روي خود گشاده ميبيند و در قبال ربنا لبيک الهي ضمير و قلبش را روشن ميکند.به همين دليل است که شما روزه داران عزيز به راحتي به تمنيات نفس و مشتهيات دنيا پشت ميکنيد و حاضرنيستيد لذت ترک لذتهاي کاذب مادي را به هر قيمتي از دست بدهيد.
در اين راه قلب و دل جوانان ما رنگ الهي به خود گرفته و در وجود خود احساس معنويت و باطن گرايي دارند و احساس ميکنند خدا بيش از همه آنان را دوست دارد و آنان نيز با حالت توبه حال معنوي پيدا ميکنند و دوستي متقابل خود را به خدا ابراز ميدارند. پس بياييم در اين ماه خدا از فرصت استفاده کرده و با خدا آشتي کنيم که خداي بزرگ و رئوف و مهربان مشتاقانه از ما هرچه گنه کاريم،استقبال ميکند زيرا به بندگان خود بويژه جوانان روزه دار علاقه دارد.
اما بدانيم که لازمه خدا گرايي شيطان گريزي است چون خداوند در جاي جاي قرآن
فرموده که شيطان دشمن آشکار شما است پس دشمن را به خانه دل راه ندهيم تا خانه دنيا و آخرتمان در امان باشدو اما از درسهاي ماه مبارک عرض کنم که رمضان ماه روزه است و طبق آيه ۱۸۳ سوره شريفه بقره، روزه سرچشمه تقواست.لذا بايد خروجي رمضان و روزه کسب تقوا و گناه گريزي و حق گرايي و باطل ستيزي باشد.
رمضان ،مکتب سعادت و درس برابر فقير و غني و زن و مرد ، روستايي و شهري در برابر اراده الهي براي نيل به مقام بندگي است.
روزه نوعي تمرين براي مبارزه با نفس و جهاد اکبر است و اراده انسان را در مقابله با وسوسه هاي نفساني و شيطاني قوي ميکند. رمضان فرصتي براي پيدا کردن هويت گمشده معنوي ما است تا بتوانيم خود واقعي را پيدا کنيم تا گرد هويتهاي موهوم و شيطاني و مدپرستي و بي هويتي نگرديم. مرحوم علامه مجلسي در بحار جلد ۳ کلام نغزي را از رسول خدا نقل ميکند که فرمود: “لو يعلم العبد ما في شهر رمضان لود ان يکون الرمضان سنه”اگر انسان ميفهميد که ماه رمضان چه برکات و آثار و درسهايي دارد آرزو ميکرد که کاش طول سال رمضان بود.
رمضان براي فراگيري درس ايمان است و ايمان نيز امري اکتسابي است ، يعني گنجي است که جز با رنج بدست نمي آيد و روزه و عبادت نماد رنج است که به دنبالش گنج است.
باز هم از مرحوم علامه مجلسي بگويم که در جلد ۹۳ بحار به نقل از امام صادق (ع) روزه اي را کارساز ميداند که همه اعضاء و جوارح انسان روزه دار باشد. (اذا صمت فليصم سمعک و بصرک و …) روزه رمز بهداشت و سلامت جسم و روان است چنانچه در نبوي شريف آمده: صوموا تصحوا. باشد که با همين توصيه رسول خدا (ص) به لطف خدا از درسها و آموزه هاي آن بهره مند گرديم: يعني بدانيم که مساوات اجتماعي درس روزه است – همدردي با گرسنگان و پرداخت زکات فطره و اقدام زدودن غبار فقر از چهره جامعه ، به ياد رنج محرومين و گرسنگان و برهنگان و اسيران زنداني بودن و به فکر دفع فساد از امور مسلمين بودن،تلاش براي رسيدن به مدارج انساني با کسب تقوا و پالايش کردن نفس از آلايشها و رذائل اخلاقي و عملي و گريز از حضيض دنيا و دنائت به مقام عقبي و عزت و آخرت ،رهايي از بندگي نفس اماره و شيطان از درس هاي عملي ماه مبارک است.

 

شعار سال 1398

لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق_تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.

موضوع خطبه ها

موضوع خطبه :مواعظ ائمه معصومین(ع)

مدت خطبه ها:35دقیقه

 

 

گنجینه های فرهنگی

کانال پیام رسان نماز جمعه

با کلیک برتصویر زیر درکانال سروش نماز آدینه از مطالب متنوع شامل:داستانهای اخلاقی، نکات پند آمیز ،احادیث،اخبارسیاسی ،نکات روانشناسی ، خطبه ها و تصاویر نمازگزاران…. بهره مند شوید.